Eksperymentalna i Elektroniczna

Live experimental performance.
Performing at LSO St Luke’s London.

Poza zleceniami filmowymi i medialnymi, Brian pracuje ostatnio nad eksperymentalną fuzją, która łączy technologiczno-komercyjne elementy techniki filmowej i muzyki elektronicznej z muzyką awangardową i klasyczną. Za koncepcją połączenia elementów, zwykle traktowanych odrębnie, stoi próba stworzenia czegoś naprawdę nowego i świeżego.

Ostatnio, w Filadefii, odbyła się premiera utworu Briana Memoryscapes for Flute, iPad and Birds z udziałem Susan Milan – flet i Brianem na iPadzie. Jego Sonata for Clarinet, Laptop and Percussion w wykonaniu klarnecisty Marka Van de Wiela miała premierę podczas konferencji nt. innowacji w dziedzinie produkcji muzyki i kompozycji w Leeds. Utwór Sonic Archaeologies miał światową premierę z udziałem Mary-Karen Clardy w Centrum muzyki eksperymentalnej North Texas University w Dallas, natomiast premierę europejską w Dublinie w ramach Festiwalu kompozycji XXI wieku.

Live experimental performance.
Concerto for Clarinet, Percussion, Birds and Computer.

Hugh Webb — pierwsza harfa Londynskiej Królewskiej Filharmonii, a jednocześnie harfista jazzowy, awangardowy oraz muzyk filmowy, został premierowym wykonawcą Concerto for the Sound of a Harp & Other Sounds. Zoë Martlew, artystka kabaretowa i improwizująca wiolonczelistka, która z powodzeniem wykonuje muzykę klasyczną, awangardową, rockową, popową, punkową, jazzową, taneczną, teatralną i live electronics, zagrała premierę utworu Sonata for Cello and Mixing Desk na koncercie Briana z orkiestrą symfoniczną w londyńskim St. Luke’s Hall.

Brian interesuje się również kompozycją dla potrzeb edukacji muzycznej, szczególnie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, ostatnio ukończył adaptację opery The Cunning Little Vixen (Przygody Lisiczki Chytruski) Leoša Janáčka dla brytyjskiej Glyndebourne Opera, skierowaną do szerokiego kręgu młodych odbiorców o różnym przygotowaniu i pochodzeniu. Interesuje go również muzyka dla zdrowia oraz zastosowań terapeutycznych, ostatnio pracował nad wykorzystaniem interaktywnych ekranów do opieki paliatywnej nad pacjentem i zastosowaniem muzyki do wspomagania pamięci i hipnoterapii.