Brian Lock

Brian Lock to kompozytor równie znany jako autor bogatej orkiestrowej muzyki filmowej, jak też jako awangardowy artysta kompozytor, tworzący na pograniczu klasyki i nowoczesnych technologii.

Filmowa muzyka Briana, tworzona dla kina i mass mediów, to symfoniczne utwory orkiestrowe wykorzystywane przez wybitnych reżyserów, począwszy od muzyki do filmu The Land Girls brytyjskiego reżysera Davida Lelanda, do kompozycji i aranżacji muzyki klasycznej w filmie Jane Campion The Portrait of a Lady, muzyki do francuskiego przeboju filmowego Philippe’a de Brocca Vipère Au Poing oraz do filmów znaczących polskich reżyserów – Mariusza Trelińskiego i Jana Jakuba Kolskiego. Brian napisał także muzykę do filmu The Gambler, reżyserowanego przez nestora węgierskiej kinematografii – Károly Makk’a, a także do filmu Foreign Moon chińskiego reżysera Zhang Zaminga. Z jego kompozycji korzysta też często telewizja – ostatnio w BBC m.in.: programy Coast, Panorama, The Art of Spain oraz Henry VIII.

Jan Jakub Kolski
Jan Jakub Kolski, reżyser – Magneto

Ostatnie przedsięwzięcia w dziedzinie eksperymentalnych kompozycji audio-wizualnych i muzyki interaktywnej, jak Memoryscapes for Flute, IPad and Birds oraz Sonata for Clarinet, Laptop and Percussion, stawiają Briana w awangardzie technicznych aplikacji w muzyce, prowadzących ku całkiem nowym, zadziwiającym światom dźwięków i faktur, które umykają tymczasem współczesnym definicjom muzycznego stylu, pozostając, jako takie, niemożliwe do sklasyfikowania. Twórczość Briana znajduje wyraz w różnych gatunkach muzycznych, traktowanych zwykle jako odrębne, jak muzyka filmowa, muzyka elektroniczna, współczesna muzyka klasyczna, ambient i sound design. Jego muzyka redefiniuje nasze dotychczasowe rozumienie pojęć muzycznych i przesuwa granice muzycznych gatunków i form.

Kompozycją i technologiami związanymi z muzyką Brian zajmuje się także jako naukowiec z tytułem profesora uniwersyteckiego oraz nauczyciel akademicki prowadzący wykłady i prelekcje na uczelniach, festiwalach i konferencjach na całym świecie, w tym w londyńskim Royal College of Music, na paryskie Sorbonie, w Shanghai Conservatory of Music, na międzynarodowym festiwalu filmowym w Edynburgu oraz w brytyjskiej National Film and Television School.

Mariusz Trelinski
Mariusz Treliński, reżyser – Łagodna

Brian występował również w roli jurora BAFTA, w konkursie British Composer Awards organizowanym przez British Academy of Composers, Authors and Songwriters, juror nagród Ivora Novello oraz jako doradca ds. programu nauczania muzyki do międzynarodowej matury i doradca specjalny w ramach REF (Brytyjska komisja ds. badań naukowych prowadzonych na brytyjskich uniwersytetach). Angażuje się w twórczość skierowaną do osób nieuprzywilejowanych oraz w tematykę związków pomiędzy muzyką a zdrowiem. Swe odkrycia z dziedziny muzycznych technologii wykorzystał ostatnio w oprawie muzycznej do inscenizacji opery VIXEN.

Brian został przyjęty do kadry dydaktycznej Uniwersytetu Colombia w Nowym Jorku oraz jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych i Higher Education Academy (Wielka Brytanii).

Film 4Virgin ClassicsRezo Films